top of page

Katulähetyksen toiminnot korona-aikana

Katulähetys toteuttaa strategiansa mukaisesti tehtäviään myös korona-aikana. Noudatamme turvallisuusohjeita tarkasti, mutta pyrimme antamaan ihmisille tukea ja apua myös konkreettisesti, etäpalvelut tukevat toimintaa.


Katulähetys toteuttaa strategiansa mukaisesti tehtäviään myös korona-aikana. Noudatamme turvallisuusohjeita tarkasti, mutta pyrimme antamaan ihmisille tukea ja apua myös konkreettisesti, etäpalvelut tukevat toimintaa.

Info- puhelin 044 701 8581

RAVINTO

Ruoka-⁠apu Toivontalolla keskiviikkoisin 14.00-⁠16.00 ja perjantaisin 12.00-⁠13.30

Nuorisotakuutalolla ennakkovaraus!

*Aamupala Toivontalolla ma-⁠pe 9.00-

*Lounas Toivontalolla ma-⁠pe 12.00-

*Kerralla tiloihin mahtuu 10 henkilöä.

Ruokailut on tarkoitettu niille henkilöille, jotka tarvitsevat välttämätöntä tukea.

TYÖ- JA KOULUTUSYKSIKKÖ

Yhdistyksen työ- ja koulutusyksikössä annetaan yksilöllistä ohjausta ja tukea arkirytmin ylläpitämiseen. Uusia henkilöitä otetaan palveluiden piiriin mahdollisuuksien ja turvallisuusohjeistuksen mukaan. Myös etäyhteyden välityksellä tapahtuva asiointi on mahdollista. Kolme ESR-hanketta, pajatoiminnot, työllisyyspoliittinen hanke ja yksi STEA- hanke on osaltaan mahdollistamassa näitä toimintoja.

ASUMINEN

Yhdistyksen asumispalveluissa annetaan yksilöllistä tukea kolmen työntekijän voimin, yhdistyksen palveluiden piirissä on 32 asuntoa. Ohjaaja paikalla 7.00-19.00, työvuoroja ja työtiloja uudelleen järjestelty.

NUORISOTAKUUTALO

Etsivä nuorisotyöntekijä on töissä normaalisti, etäyhteydet kasvavasti työn tukena/mahdollistajana.

Lasten harrastusryhmä on muutettu yksilötapaamisiksi, terveellistä ulkoliikuntaa ja vanhemmuuden tukemista.

TERVEYS

Terveysneuvontapiste Vinkki on auki ennakkovarauksin tai työntekijöiden paikalla ollessa.

(4.5.2020)
bottom of page